به گزارش خبرنگار برنا از آبادان، آیین اختتامیه بیست‌ و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر از ساعت 18 شامگاه یکشنبه 19 آبان‌ماه با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، محسن سلیمانی‌فارسانی سرپرست انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، اسماعیل زمانی مدیرعامل و قدرت الله طمیمیان معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند، جمعی از مسوولان فرهنگی هنری کشوری - استانی، منطقه آزاد اروند و هنرمندان جشنواره در سالن 700 نفری اجتماعات منطقه آزاد اروند برگزار شد.

در این آیین بعد از قرایت بیانیه هیات داوران، نمایش ها و نفرات برتر به شرح ذیل اعلام شد.

بخش نمایش های میدانی

در بخش نمایش‌های محیطی - میدانی، نمایش"مترسک و کلاغ‌ها" به کارگردانی فاطمه اعزازی از خرمشهر موفق به دریافت لوح تقدیر، تندیس و جایزه نقدی شد.

بخش نمایش‌های کوتاه

در این بخش مریم طرفی برای بازی در نمایش"بوی خاکستر" از خرمشهر موفق به کسب دیپلم افتخار شد.

همچنین علی نبی پور برای نگارش و بازی در نمایش"آخرین دکل از اولین پادگان جنگ" از خارک موفق به کسب تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی شد.

امیر نصیری نیز برای طراحی و کارگردانی نمایش"اعظم" از شهر کازرون موفق به کسب تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی شد.

لازم به ذکر است که یوسف باپیری، پیام فروتن و اشکان خیل‌نژاد هیات‌داوران بخش نمایش های کوتاه را تشکیل داده بودند.

برگزیدگان نمایش نامه نویسی

در این بخش رضا گشتاسب برای نگارش نمایشنامه‌های"دست‌هایت کو مم حسن" و "غراب شیطان" موفق به دریافت رتبه اول، تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

زهرا قلی زاده نیز برای نگارش نمایشنامه"دو سرباز در سیاهچال زمان" موفق به دریافت رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

علی میرزا عمادی نیز برای نگارش نمایشنامه"قهرمانان" موفق به دریافت رتبه سوم و لوح تقدیر بیست و دومین جشنواره تاتر فتح خرمشهر شد.

لازم به ذکر است که هیات‌داوران بخش نمایشنامه‌نویسی را محمد امیریاراحمدی، محمد چرم‌شیر و نادر برهانی‌مرند تشکیل داده بودند که پیش از آغاز جشنواره نفرات برتر را اعلام کرده بودند. همچنین از سوی جشنواره آثار برگزیده نمایشنامه نویسی فوق الذکر در قالب کتابی به عنوان"یادگار رهایی" چاپ و در ایام جشنواره رونمایی شد.

بخش نمایش های صحنه ایی بلند

طراحی برشور

هیات داوران در بخش طراحی بروشور هیچ اثری را شایسته تقدیر ندانستند.

برگزیدگان طراحی نور

در بخش نور، محمد صالح کرمی برای طراح نور نمایش"غراب شیطان" از میناب مورد تقدیر قرار گرفت.

همچنین سعید فیوضی برای طراح نور نمایش"نامه‌هایی به دخترم سهراب" از آبادان موفق به دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

برگزیدگان گریم

در این بخش از نازنین نادر پور طراح گریم نمایش"دست‌هایت کو مم حسن" از یاسوج تقدیر شد.

همچنین مینا پناه پور برای طراحی گریم نمایش"دست‌هایت کو مم حسن" از یاسوج موفق به دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

برگزیدگان طراحی لباس

در این بخش از مریم مرادی برای طراحی لباس نمایش"شلب" از خرمشهر تقدیر شد.

همچنین نسرین صابری برای طراحی لباس نمایش"غراب شیطان" از میناب برنده لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

برگزیدگان موسیقی

در این بخش از آرش خوشنام برای آهنگسازی نمایش"تلاقی، گزارش یک واقعه از پیش اعلام‌ نشده" از اندیمشک موردتقدیر قرار گرفت.

همچنین حسین اصیلی برای آهنگسازی نمایش"غراب شیطان" از میناب موفق به دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

برگزیدگان طراحی صحنه

در این بخش حسین ذوالفقاری و حمید بقایی به طور مشترک برای طراحی صحنه نمایش"شلب" از خرمشهر موفق به کسب رتبه سوم،‌ لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شدند.

همچنین علی حیدری برای طراحی صحنه نمایش"نامه‌هایی به دخترم سهراب" از آبادان موفق به کسب رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

در همین راستا رتبه اول، لوح تقدیر و جایزه نقدی بیست و دومین جشنواره تئاتر فتح خرمشهر به رضا کرمی زاده طراح صحنه نمایش"دست‌هایت کو مم حسن" از یاسوج رسید.

برگزیدگان بازیگری زن

در این بخش از پریسا دوستی بازیگر نمایش"حال همه ما خوب است" از زنجان تقدیر شد.

همچنین آمنه پورحسینی بازیگر نمایش"لگاح" از خرمشهر و الهام امینی بازیگر نمایش"رمان سم‌پاشی" از بوشهر مشترکا موفق به کسب رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شدند.

مهنوش بلیان بازیگر"تلاقی، گزارش یک واقعه از پیش اعلام‌نشده" از اندیمشک نیز موفق به کسب رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

در همین راستا رتبه اول، تندیس، لوح و جایزه نقدی بیست و دومین جشنواره تئاتر فتح خرمشهر نیز به طیبه نیک آزاد بازیگر نمایش"نامه‌هایی به دخترم سهراب" از آبادان رسید.

برگزیدگان بازیگری مرد

در این بخش، محسن خدادادی بازیگر نمایش"تلاقی، گزارش یک واقعه از پیش اعلام‌ نشده" از اندیمشک و جعفر قاسمی بازیگر نمایش"غراب شیطان" از آبادان تقدیر شدند.

همچنین امین مطورچی بازیگر نمایش"شلب" از خرمشهر موفق به کسب رتبه سوم، دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

رضا یاوری بازیگر نمایش"حال همه ما خوب است" از زنجان نیز موفق به کسب رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

در همین راستا رتبه اول، تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی بیست و دومین جشنواره تئاتر فتح خرمشهر به اکبر آئین بازیگر نمایش"دست‌هایت کو مم حسن" از یاسوج رسید.

برگزیدگان نمایشنامه نویسی

در این بخش از خسرو امیری، نویسنده نمایشنامه"جایی که گنجشک‌ها می‌میرند" از ماهشهر تقدیر شد.

همچنین باقر سروش نویسنده نمایشنامه"حال همه ما خوب است" از زنجان موفق به کسب رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

طیبه نیک آزاد و علی حیدری نویسندگان نمایشنامه"نامه‌هایی به دخترم سهراب از آبادان نیز مشترکا موفق به کسب رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شدند.

در همین راستا رتبه اول، تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی بیست و دومین جشنواره تئاتر فتح خرمشهر به رضا گشتاسب نویسنده نمایشنامه‌های"دست‌هایت کو مم حسن" از یاسوج و "غراب شیطان" از میناب رسید.

برگزیدگان کارگردانی

در این بخش، حسن سبحانی مینابی برای کارگردانی نمایش"غراب شیطان" از میناب و علیرضا همتیان برای کارگردانی نمایش"حال همه ما خوب است" از زنجان به‌طور مشترک موفق به کسب رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شدند.

همچنین علی حیدری برای کارگردانی نمایش"نامه‌هایی به دخترم سهراب" از آبادان موفق به کسب رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

رتبه اول، تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی بیست و دومین جشنواره تئاتر فتح خرمشهر نیز به رضا کرمی زاده برای کارگردانی نمایش"دست‌هایت کو مم حسن" از یاسوج رسید.

در ادامه هیات‌داوران بخش صحنه بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر پنج نمایش"دست‌هایت کو مم حسن" به کارگردانی رضا کرمی‌زاده از یاسوج، "نامه‌هایی به دخترم سهراب" به کارگردانی علی حیدری از آبادان، "غراب شیطان" به کارگردانی حسن سبحانی مینابی از میناب، "حال همه ما خوب است" به کارگردانی علیرضا همتیان از زنجان و نمایش"تلاقی، گزارش یک واقعه از پیش اعلام‌ نشده" به کارگردانی مهدی آشوغ از اندیمشک را برای حمایت‌های مالی و اجرای عمومی به سازمان تبلیغات اسلامی و بنیاد روایت فتح معرفی کردند.

بخش اهدای جوایز بنیاد فرهنگی روایت فتح و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس

همچنین در این جشنواره بنیاد فرهنگی روایت فتح و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس جوایز خود را به نمایش‌های زیر اهدا کردند.

نمایش‌های محیطی

نمایش"مترسک و کلاغ‌ها" به کارگردانی فاطمه اعزازی از خرمشهر موفق به دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی بنیاد فرهنگی روایت فتح و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس شد.

نمایش های کوتاه

در این بخش، نمایش"پیردریا سئوگی" به کارگردانی عباس خلیفه لو از شهر اهر موفق به دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی شد.

نمایش های صحنه ایی

در این بخش نمایش‌"دست‌هایم کو مم حسن" به کارگردانی رضا کرمی زاده موفق به دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی شد.

بیانیه منتقدین

در بخشی از آیین اختتامیه این جشنواره بیانیه منتقدین برای هنرمندان شرکت کننده در بیست و دومین جشنواره تئاتر ملی فتح خرمشهر خوانده شد که در بخشی از آن چنین اشاره شده بود: یکی از مزایای جشنواره ایجاد فضای گفت و گو برای هنرمندان است. فرصتی که در آن گروه‌های نمایشی دیدگاه‌ها و نظرات خودشان را بیان کنند. منتقد تلاش می‌کند بدون پیش داوری و با نگاه دقیق و بر اساس اصول علمی و قواعد هنری به نقد آثار بپردازد، منتقد در مقابل هنرمند نیست. منتقد در کنار هنرمند قرار دارد ولی اعتلای هنر نیاز به صداقت و صراحت دارد. باید توجه کنیم که برای پیشرفت و رشد ابتدا باید شنونده خوبی باشیم.

لازم به ذکر است که بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در بخش‌های مسابقه نمایش‌های صحنه، مسابقه نمایش‌های کوتاه، مسابقه نمایشنامه‌نویسی و نمایش‌های محیطی و میدانی، از ۱۵ تا ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸ در منطقه آزاد اروند به دبیری حمیدرضا آذرنگ برگزار شد.

در بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر هنرمندان تئاتر از سراسر کشور در بخش‌‌های مسابقه نمایش‌‌های صحنه، مسابقه نمایش‌های کوتاه، مسابقه نمایشنامه‌‌نویسی و نمایش‌‌های محیطی و میدانی از روز 15 تا 19 آبان‌‌ماه جاری در منطقه آزاد اروند با هم به رقابت پرداختند.

بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر به دبیری حمید رضا آذرنگ برگزار شد.