نشریه الکترونیکقدیری

امتیاز این صفحه

1

2

3

4

5

وداع با ماه خدا
0.00 (0.0%) 0 votes

آیا این صفحه مفید بود؟

00

امروز در خبرگزاری های داخلی

Please Wait...

اخبار امروز بانکها

Please Wait...

اخبار دستگاه های اجرایی

Please Wait...

پر بیننده ترین اخبار هفته

Please Wait...

کاریکاتور

Please Wait...

اینفوگراف

Please Wait...

ویدئو

Please Wait...
نشریه الکترونیکی قدیری، پیش بینی هوا، نرخ دلار، قیمت خودرو

به نقل از خبرگزاری ایکنا

وداع با ماه خدا

4 خرداد 1399 کد خبر: 13993105421

فرا رسیدن عید سعید فطر با پایان یافتن میهمانی ویژه خداوند برای بندگان همراه است. دلمویه‌های عبادالصالحین در هنگام عید فطر و خداحافظی با ماه خدا، همیشه زیبا و شنیدنی است. در این نوشتار اقتباسی آزاد از دعای امام سجاد(علیه‌السلام) در وداع با ماه مبارک رمضان را می‌خوانیم.

خدایا یک ماه مهمان ویژه‌ات بودیم و از ما پذیرایی كردی، اما در این پایان ماه نمی‌دانیم آیا ما نیز استفاده‌ای از این سفره مهمانی كرده‌ایم یا خیر. حاشا به کرمت که بنده را دعوت کنی و دست خالی برگردانی.

بارالها! ما اگر کسی را دعوت کنیم چشم‌داشت دعوت شدن داریم، می‌گوییم هر رفتی یک آمدی دارد و هر دیدی یک بازدید؛  اما تو آن‌قدر مهربانی که در برابر احسان مدامت به بندگان هیچ پاداش و مابه ازائی نمی‌خواهی.

محبوب من! ما بندگان تو گاهی از بخشش به دیگران پشیمان می‌شویم؛ حتی گاهی پدر خانواده به فرزندانش که ثمره جانش هستند از ناراحتی و غضب می‌گوید، لیاقت زحمات مرا نداشتید و کاش این همه محبت به شما نمی‌کردم! ما پشیمان می‌شویم نه تنها از کارهای بد و زشتمان که بعضی وقت‌ها از کارهای خوبمان و می‌گوئیم کاش آن کار را برای فلانی نکرده بودم، زیرا زمان نشان داده که لیاقتش را ندارد؛ اما تو خداوندی هستی که هیچ‌گاه از لطف و مرحمتت نسبت به بندگان پشیمان نمی‌شوی و تازه این اول راه است زیرا مزد اعمال را بیش از اندازه عمل می‌بخشی و از طریق پیام‌آوران رحمتت و رسولان کریمت فرمودی که پاداش هر کار نیک را 10 برابر عطا می‌کنی و حتی به نیت خیر و نیکو پاداش انجام عمل می‌دهی اما در مقابل، بر گناهان فرد تنها یک گناه ثبت می‌کنی و حتی نیت بد او را به حساب نمی‌آوری.

ما بندگان تو اهل چرتکه انداختن در مقابل یکدیگر و گاهی حتی در مقابل اعضای خانواده خود و دوستان صمیمی خود هستیم؛ حساب می‌کنیم چه کسی به ما خوبی می‌کند تا جواب خوبی او را بدهیم. بزرگ‌تر که می‌شویم حتی منتظر می‌مانیم تا سلاممان کنند و سپس جواب دهیم. گاهی تلفن فردی را جواب نمی‌دهیم چون برایمان منفعتی ندارد و گاهی مدام برای افرادی پیام می‌فرستیم و تماس می‌گیریم چون می‌دانیم ارتباط نزدیک‌تر با این افراد چه منافع سرشاری را نصیبمان می‌کند.

خدای مهربان من! تو بی‌حساب می‌بخشی و حتی به کار نکرده پاداش می‌دهی. مگر مهربان‌تر از تو نیز در این عالم هستی وجود دارد؟ حاشا و کلا.

در این غروب عید فطر به نتیجه اعمال خود بدگمان اما به فضل و کرم تو بسیار امیدواریم تا از ما بگذری که فرمود: چه بدبخت است بنده‌ای که در ماه رمضان بخشیده نشود.

تویی که بر بندگانت دری به سوی بخشش خود باز کرده‌ای و آن را باب توبه نامیده‌ای و بر آن درِ گشوده راهنمایی از وحی خود قرار داده‌ای، تا آن را گم نکنند، پس فرمودی: «به سوی خدا توبه خالص و بی‌پیرایه آورید، باشد که پروردگارتان گناهان شما را محو کند، و شما را داخل بهشت‌هایی نماید که نهر‌ها از زیر آن روان است» پس عذر کسی که از ورود به آن خانه غفلت کند پس از گشوده شدن در و به پا داشتن راهنما چه خواهد بود؟

 تویی که در معامله با بندگانت بر عطای خود افزوده‌ای، تا در این تجارتشان از عنایت تو سود برند و در حرکت کردن به جانب تو کامیاب گردند، و از حضرتت بهره‌ای افزون دریافت كنند.

معبودا! بر گناهانمان ببخش و این ماه رمضان گذشته را چراغ راهی ساز تا روشنگر زندگی ما باشد و اخلاقمان را خدایی کن؛ بر ما ترحم کن و امام غائب از نظرمان را به ندای ظهور خشنود ساز و ما را از یاران پا در رکابش و شهدای قدومش قرار بده. ما در پیشگاه تو جز عجز و لابه نداریم و دست‌های خالی‌مان نشان‌گر این مدعاست و تو جز بزرگی و کرم چیزی نداری و جود و بخشش همیشگی‌ات نشانه آن!

خداوندا! ما همه بیچاره‌ایم و تنها تو چاره‌ای. از تو عاجزانه می‌خواهیم تا این بلای فراگیر غفلت ما و غیبت مولایمان را به حضور سراسر نورش مبدل كنی و تمامی جهانیان را به برکت قدومش از همه آفات دنیوی و اخروی، بیماری، فقر، جنگ و خونریزی رهایی بخشی که همانا تو بر انجام هر کار توانایی «... إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَیءٍ قَدِیرٌ».

حجت‌الاسلام محمدشریف حسینی، مدیر مرکز صیانت از نهاد خانواده فارس

انتهای پیام

این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظر شما در مورد این مطلب

robotchecker
ثبت نظر

نظرات سایر کاربرین