به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ خانه‌های قدیمی زیادی در تهران وجود دارد که اکنون به تبدیل به میراث ملی و مکان‌های دیدنی شده اند. بیشتر این خانه‌ها به سبک معماری قاجار ساخته شده‌اند. یکی از معروف‌ترین خانه‌های به جای مانده از سبک قاجار در تهران، خانه دبیرالملک است.

خانه دبیرالملک قدمتی ۱۴۰ ساله دارد و در اواسط دوران قاجار در محله «باغ امین» تهران بنا شده است. این خانه همچنین در اسفند ماه سال ۱۳۸۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید است.

خانه دبیرالملک متعلق به میرزا محمد حسین خان فراهانی ملقب به دبیرالملک وزیر داخله ناصرالدین شاه و از مربیان دستگاه مستوفی‌گری قاجاریه بوده است با تاثیرپذیری از معماری اروپایی تزیین گردیده و وجود درب و پنجره متعدد و تزئینات ویژه نمای جنوبی آن کاملا شاخص و از لحاظ بصری جلوه‌ای خاص به آن بخشیده است.

معماری این عمارت به‌شکلی کاملا متقارن است: اتاق شاه‌نشین وسط خانه و باقی فضاها در دو طرف به‌شکلی کاملا متناسب طراحی شده‌اند. این تقارن، در درها و حتی پله‌های ورودی ساختمان هم رعایت شده است؛ موضوعی که جلوه بصری خاصی به آن می‌بخشد.

نوع تزئینات بنا و وجود در و پنجره‌های متعدد نیز در واقع از ویژگی‌های همین سبک معماری ترکیبی است. حتی حوض مستطیلی‌شکل و غالب‌ بودن رنگ زرد و نارنجی که همگی از ویژگی‌های بارز معماری دوره قاجارند، در این بنا به چشم می‌خورند.

این خانه لوکیشن فیلم روزگار قریب، قبل از بازسازی بوده است. در حال حاضر این خانه در بخش های مختلف و متفاوتی طراحی شده و مشتمل است بر  سالن اصلی عمارت (شاه‌نشین)، اتاق فرار، اتاق تنهایی، اتاق سینما، استودیو، کارگاه و اتاق بازی، حیاط اصلی، حیاط جنبی اس. سالن اصلی عمارت یا شاه‌نشین فضایی برای مطالعه کتب و نشریات مفید و فاخر ایرانی، نمایشنامه خوانی، گالری و … فراهم آورده است.

اتاق فرار یک بازی گروهی پرهیجان است که روحیه همکاری، همبستگی و کار گروهی را در افراد تقویت می‌کند.

سالن سینمای دو نفره جهت تماشای فیلم‌های کوتاه و فاخر، پروژه‌های دانشجویی و غیره تدارک دیده شده است.

استودیو جهت مشق ساز، تمرین تئاتر و نمایش هنرمندان کشور، به صورت گروهی یا انفرادی وجود دارد.

کارگاه و اتاق بازی بستری برای گردهمایی متفاوت است تا با فضا و روحیه متفاوت کارگاه‌ها، به تبادلات علمی و فنی و مهارتی پرداخته شود.

گفته می شود در حال حاضر این خدمات مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

بازدید از عمارت دبیرالملک در ساعات اداری امکان‌پذیر و هزینه بازدید آن نیز رایگان است.

آدرس: تهران، میدان بهارستان. پائین‌تر از چهارراه سرچشمه. کوچه قوام‌الحضور. خیابان جاویدی. کوچه فخرالملک. بعد از پارک، عمارت دبیرالملک.

تلفن: 02133121005