نشریه الکترونیکقدیری

امتیاز این صفحه

پیشخوان نشریات و خبرگزاری های ایران
0.00 (0.0%) 0 votes

آیا این صفحه مفید بود؟

00

امروز در خبرگزاری های داخلی

Please Wait...

اخبار امروز بانکها

Please Wait...

اخبار دستگاه های اجرایی

Please Wait...

پر بیننده ترین اخبار هفته

Please Wait...
نشریه الکترونیکی قدیری، پیش بینی هوا، نرخ دلار، قیمت خودرو

به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت

افزايش عموم توليدات منتخب كالايي در 10 ماهه سال جاري/ توجه به كاهش قيمت ها در اصلاح فرآيند توليد

17 بهمن 1398 کد خبر: 13984114440

وزیر صمت در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان چهارمحال و بختیاری اعلام کرد:افزایش تولیدات کالایی در 10 ماهه سال جاری/ توجه به کاهش قیمت ها در فرآیند تولید
افزایش<a target='_blank' href='# عموم'></a> تولیدات<a target='_blank' href='# منتخب'></a> کالایی در 10 ماهه سال جاری/ توجه به کاهش قیمت ها در <a target='_blank' href='#اصلاح'></a> فرآیند تولید

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه برنامه سفر 2 روزه خود به استان چهارمحال و بختیاری امروز صبح در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی نکونام، نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهرکرد، بخشی از دستاوردها و اقدامات وزارت صمت را تشریح کرد.

به گزارش شاتا، رضا رحمانی در این دیدار گفت: ما در یک سال گذشته در یک جنگ اقتصادی توام با جنگ روانی قرار گرفتیم و با توجه به اینکه دشمن در ماه‌های پایانی سال 97، روی تعطیلی واحدهای تولیدی ما هدف‌گذاری کرده بود با فرمایشات و رهنمودهای مقام معظم رهبری و توجه ویژه ایشان به موضوع رونق تولید و اهتمام دولت و مجموعه وزارت صمت، خوشبختانه اتفاقات برخلاف تصور دشمن پیش رفته است و ما در این حوزه به عنوان راهبرد اصلی خود موفقیت‌های خوبی نیز کسب کرده ایم.

وی ادامه داد ، خوشبختانه در ۱۰ ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته تولیدات کالایی کشور افزایشی بوده و همچنانکه عمده گروه‌های کالایی تولیدی را رصد می‌کنیم، در اکثر موارد تولید مثبت بوده و حتی در برخی رشته ها رکورد تولید نیز افزایش قابل توجهی داشته است.

رحمانی اضافه کرد: به عنوان نمونه در تولید فولاد علاوه بر افزایش و رکورد در تولید از کشورهای پیشرو این صنعت همچون فرانسه و ایتالیا نیز پیش افتاده و هم اکنون رتبه 10 دنیا را به خود اختصاص داده ایم.

وی تصریح کرد: برای نخستین بار و پس از ۴۰ سال، رکورد تولید مس در کشور شکسته شده و البته تداوم این روند برای سال بعد و سال‌های آینده نیز برنامه ریزی شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد در این مدت در عمده محصولات صنایع غذایی به طور متوسط ۱۵ درصد، در صنایع نساجی و پوشاک ۲۰ درصد و سایر موارد همچون سیمان، روغن‌نباتی، کاشی و سرامیک، شیشه و جام، داروی انسانی و...، آمار تولید کاملاً افزایشی بوده است.

رحمانی خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که آرامش بازار طی این مدت حفظ شده است وضعیت مناسب تولید بوده و همچنین برای جلوگیری از کمبود کالا دولت با تخصیص ارز ۴۲۰۰ برای تامین کالاهای اساسی و در راستای جلوگیری از جنگ روانی در سطح تامین و عرضه اقدامات متناسب را انجام داده است.

وی گفت: به طور مستمر ۱۰۰ قلم کالای پر مصرف مردم در سطح بازار مورد رصد قرار می‌گیرد و همچنین برای جلوگیری از بروز هرگونه اختلال در روند تولیدات، تامین به موقع مواد اولیه مورد نیاز واحدهای ها مورد توجه ویژه وزارت صمت است.

رحمانی افزود: روند نزولی قیمت ها از اردیبهشت ماه سال جاری تا زمان اجرای طرح بنزین برقرار بوده و با کنترل های انجام شده پس از اجرای طرح قیمت بنزین نیز مجددا شاهد ثبات قیمت ها و حتی روند نزولی نرخ کالاها هستیم البته فراموش نشود که تغییر قیمت برخی اقلام کالایی فصلی بوده و ارتباطی به نرخ بنزین نداشته است.

وی تاکید کرد: وظیفه هر یک از مسئولین حل مشکلات مردم است و امروز عده‌ای با روحیه کاملا ایثارگرانه و کار جهادی در عرصه تولید ورود کرده اند و خوشبختانه بخش خصوصی خودشان پای کار آمدند و شاهدیم که تولیدکنندگان کاملاً بسیجی وار و جهادی وارد این عرصه شده اند.

وزیر صمت تصریح کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت ساخت داخل امسال این مهم جزو راهبردهای اصلی محور های هفتگانه وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است و اطلاق عنوان نهضت ساخت داخل با اهداف ویژه‌ای انجام شده است.

رحمانی خاطرنشان کرد: خوشبختانه نهضت ساخت داخل مورد استقبال بسیار خوب مردم و تولیدکنندگان بوده است و ما سعی کردیم واردات کالاهایی که ظرفیت تولید داخل آن را داریم در این طرح در اولویت قرار دهیم و در همین راستا داخلی‌سازی بیش از ۱۰ میلیارد دلار واردات انواع کالا تا سال ۱۴۰۰ را در دستور کار قرار داده ایم.

وی گفت: حفظ وضعیت تولید و اشتغال به تعبیر مقام معظم رهبری یک کار جهادی است و در همین راستا ما به موضوع خودکفایی و تامین کالاهایی که امروز به گلوگاه واردات و وابستگی ما تبدیل شده اند اقدام کردیم.

رحمانی افزود: به عنوان نمونه چادر مشکی یکی از این اقلام است که ما دنبال خودکفایی در آن هستیم و در همین راستا با توجه به ۸۰ میلیون متر نیاز کشور به واردات این محصول با راه اندازی یک واحد در استان قزوین با ظرفیت تولید ۳۰ میلیون متر و واحد دیگری در تهران با سرمایه‌گذاری خارجی به زودی در این بخش وابستگی مان کاهش چشمگیری خواهد داشت.

وی اضافه کرد: لاستیک کامیون نیز از جمله همین کالاهای موردنیاز کشور بوده است که 5 طرح ویژه برای خودکفایی آن و ۷۰ درصد واردات موجود برنامه‌ریزی شده و خوشبختانه با افتتاح طرح تولید لاستیک در اردبیل با حضور رئیس‌جمهور، نیاز وارداتی کشور به ۵۰ درصد کاهش یافته است و یا ماده معدنی آلومینا که وابستگی ۷۰ درصدی داشتیم با سرمایه گذاری بیش از ۱۵۰ میلیون یورو برای استخراج از نفلین سیلیت در حال انجام است.

وزیر صمت تصریح کرد: این اقدامات دارای اهمیت فراوانی هم در اشتغالزایی و هم در خودکفایی و قطع وابستگی های کشور دارند، هر جا داخلی سازی تحقق یافته است قیمت تمام شده کالا نیز کاهش داشته و با توجه به اینکه ثبات قیمت‌ها در بازار مورد تاکید رهبری، رئیس جمهور و همه مسئولان بوده است یکی از راه های عملی آن توجه به کاهش قیمت در فرایند تولید است.

رحمانی خاطرنشان کرد:در این جنگ تمام عیار اقتصادی، خوشبختانه جهت گیری خوبی داشتیم و معتقدم فرصت سازی ها نسبت به تهدیدات بسیار بیشتر شده و توجه به ساخت داخل یکی از همین فرصت های بزرگ برای توسعه آینده کشور است.

وی اعلام کرد: استان چهارمحال و بختیاری در بخش تولید کمترین مشکلات ممکن را داشته و این مهم در سایه توجه مسئولین و نگاه پدرانه جنابعالی به عنوان نماینده ولی فقیه در استان رخ داده است.

وزیر صمت تاکید کرد: این استان دارای ظرفیت های صادراتی بسیار خوبی است و همچنین در بخش های تولیدی اعم از کشاورزی و غیره دارای مزیت هایی است که می تواند برای تولیدات صادراتی اقدام کند و از فرصت موجود برای صادرات به کشورهای همسایه بهره برداری لازم را داشته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

در ادامه بخوانید

Please Wait...

نظر شما در مورد این مطلب

robotchecker
ثبت نظر

نظرات سایر کاربرین