نشریه الکترونیکقدیری

امتیاز این صفحه

پیشخوان نشریات و خبرگزاری های ایران
0.00 (0.0%) 0 votes

آیا این صفحه مفید بود؟

00

امروز در خبرگزاری های داخلی

Please Wait...

اخبار امروز بانکها

Please Wait...

اخبار دستگاه های اجرایی

Please Wait...

پر بیننده ترین اخبار هفته

Please Wait...
نشریه الکترونیکی قدیری، پیش بینی هوا، نرخ دلار، قیمت خودرو

به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد

سومين روز جشنواره فجر؛ توقعي كه همچنان برآورده نشد

18 بهمن 1398 کد خبر: 13984115734

«خروج» با نام حاتمي كيا و «مردن در آب مطهر» با سوژه خاص خود، اين را ايجاد كرده بود كه روز اكران فيلم هاي در قم بتواند بالاي مخاطبان را تامين كند، ولي انتظاري كه هيچ يك از اين دو فيلم نتوانستند آن را كنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم،ین روز اکران فیلم‌های سی‌وهشتمین جشنواره فیلم در قم، «خروج» حاتمی کیا و «مردن با آب مطهر» نوید محمدی بر پرده نقره ای سینماهای ونوس و تربیت قم نقش بست، فیلم هایی که انتظار می‌رفت طیف وسیعی از مخاطبان را رازی کند ولی در نهایت قمی ها متناسب با آنچه انتظار آن را می کشیدند، نشد.

«خروج» بیستمین فیلم سینمایی حاتمی‌کیا کارگردان شناخته شده سینمای کشور است. فیلمی که برخلاف عمده آثار حاتمی‌کیا در ژانر جنگ و دفاع مقدس نیست و به گفته منتقدان می‌توان آن را در دسته آثار اجتماعی حاتمی‌کیا مانند «دعوت» قرار داد.

توقع از حاتمی کیا بالاتر از این بود

* میان سال است و طبع شاعرانه ای هم دارد، درباره فیلم می گوید: «فیلم خوبی بود ولی می توانست بهتر باشد، کلیت فیلم خوب بود. فیلم انتقادی است و حرف مردم را می زند. می توانست بهتر عمل کند، اواسط فیلم، مخاطب احساس خستگی می کند ولی نسبت به فیلم های قبل حاتمی کیا ضعیف بود.»

*مصطفی نام دارد و 35 سالی سن دارد، در مورد خروج می گوید که «بد نبود، اما انتظارم از حاتمی کیا بیشتر از این حرف ها بود». می گوید: «بد نبود ولی انتظار بیشتر می رفت. مفاهیم فیلم با واقعیت متضاد بود، در زدن ضربه آخر احتیاط کرده بود.»

* اسماعیل که نایلون دستش پر از پوست چیپس و تنقلات بود، می گوید: «فیلم از اواسط آن به صورت مشهود افت کرد، فیلم خوبی بود، دغدغه خوبی داشت ولی در بیان هنرمندانه این دغدغه موفق نبود. فیلم حاتمی کیا از نظر فنی و فیلم سازی تنزل داشته و انتظار بیشتری داشتیم.»

*طلبه جوان خوشرویی است، به همراه طلاب دیگر در سالن حضور داشت و می گوید: «فیلمی بود که حرف مردم را می زد، فیلم خوبی بود ولی فیلم های بهتری از آقای حاتمی کیا دیده ایم».

* علی جوان قد بلندی است و در سالن سینما به همراه دوستانش مشغول نقد فیلم هستند. می گوید: «من «خروج» را پسندیدم و حتی بهتر از فیلم «به وقت شام» حاتمی کیا بود، به نظرم خیلی خوب توانسته نقد کند و حرف بسیاری از افرادی که انتقاد دارند را بگویید، مهمترین نقطه قوت این فیلم هم موسیقی آن بود.»

* خانمی است میان سال و به همراه همسر و فرزندانش خروج را به تماشا نشسته است، می گوید: «فیلم خیلی خوب بود، همه چیز خوب بود، فیلمبرداری از اول توجه مرا جلب کرد و عالی بود. نسبت به فیلم های گذشته حاتمی کیا متفاوت و مردمی تر بود».

**«مردن در آب مطهر» ضد ایران و افغانستان بود

مدرس دانشگاه و کارشناس فرهنگی قم، در حاشیه اکران فیلم «مردن در آب مطهر» گفت: «مردن در آب مطهر» ضد ایران، ضد افغانستان و ضد دین است.

محمد حسنی در گفت و گویی ادامه داد: شورای پروانه ساخت برای صدور پروانه برای ساختن چنین فیلمی عملکردی قابل انتقاد دارد.

وی با انتقاد شدید از محتوای فیلم «مردن در آب مطهر» گفت: این فیلم ضد ایران و ضد افغانستان است و یک حکم دینی را به کریه ترین شکل ممکن به نمایش در می آورد.

حسنی، سیاست زدگی را از نقاط ضعف جدی این فیلم دانست و افزود: فیلم شعارهای سیاسی بدی می دهد و چهره ای که از ایران و افغانستان نشان می دهد چهره ای بد و منفی است.

این مدرس دانشگاه، ادامه داد: تنها چهره مثبتی که این فیلم آن را ترسیم می کند، یک آرمان شهر به نام اروپاست.

وی افزود: این فیلم به هیچ وجه قابل دفاع نیست و حاضر هستم با موافقان این فیلم مناظره کنم.

اجماع بر بد بودن فیلمنامه «مردم در آب مطهر»

تازه ترین اثر نوید محمودی «مردن در آب مطهر» است فیلمی که درین روز اکران فیلم های جشنواره در قم اکران شد، فیلمی که به دغدغه‌ها و دشواری‌های زندگی افغان‌های مهاجر پرداخته بود، نه تنها نتوانست انتظار مخاطبان قمی را کند بلکه تماشاگران قمی بر «بد» بودن فیلمنامه تاکید کردند.

این فیلم روایتی از تصمیم و داستان چند جوان مهاجر افغان است که قصد دارند به اروپا مهاجرت کنند و در این مسیر برای آنها مشکلاتی پیش می‌آید.

*علی دانشجوی کامپیوتر است، می گوید: «برای ساخت فیلم زحمت کشیده اند و به نظرم توانستند برخی از مشکلات زندگی افغان های مهاجر را نشان دهند. فیلمنامه مشکل داشت و پایان بندی فیلم را نپسندیدم. ای کاش خود قهرمان داستان در آخر فیلم ابهامات را کشف می کرد».

*روحانی میان سالی است که به همراه چند تن در لابی سینما به سختی مشغول بحث پیرامون این فیلم است، با ما که هم صحبت می شود، می گوید: «فیلم به لحاظ تکنیکی نسبتا خوش ساخت بود، ولی از نظر محتوایی جای بحث زیادی دارد. فیلم توانسته بود شرایط مهاجران افغان را که نشان دهد ولی فیلم جهت گیری داشت».

می گوید: «به نظرم سازندگان این فیلم نه دغدغه مهاجران را داشتند و نه دغدغه مسائل اجتماعی جامعه مهاجران را، بلکه می خواستند فیلمی بسازند تا در های خارجی کسب مقام کنند.» «با نوع پایان بندی که فیلم داشت باید بگویم که اصلا رضایت مخاطب را جلب نکرد، اگر نوع پایان بندی فیلم به گونه دیگری بود، نظرم متفاوت می بود».

* خانم فاطمی 32 ساله است، سری تکان می دهد و می گوید:« اینین فیلمی است که در این می بینم، تا حالا هیچکدام زیاد به دلم نچسبیده اند و این فیلم هم یکی از آنهاست.» بخش هایی از فیلمنامه گنگ بود و این ابهام در طول فیلم ادامه داشت و تا آخر هم به آن جواب داده نشد.

* در افغانستان «گل محمد» نام دارد و می گوید که محمد صدایش می زنند، جوان است و 2 سالی است که از افغانستان به ایران مهاجرت کرده و در قم ساکن است می گوید: «فیلم خوبی بود، من توانستم با آن ارتباط برقرار کنم و با آن همزاد پنداری کنم.»

امسال 14 فیلم‌سینمایی از سری فیلم‌هایی که در سی‌وهشتمین فیلم کشور، هر کدام برای یک سانس در سینماهای تربیت و ونوس شهر قم به همراه 30 استان دیگر کشور و همزمان با گرامیداشت چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران اکران می‌شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

در ادامه بخوانید

Please Wait...

نظر شما در مورد این مطلب

robotchecker
ثبت نظر

نظرات سایر کاربرین