نشریه الکترونیکقدیری

امتیاز این صفحه

پیشخوان نشریات و خبرگزاری های ایران
0.00 (0.0%) 0 votes

آیا این صفحه مفید بود؟

00

امروز در خبرگزاری های داخلی

Please Wait...

اخبار امروز بانکها

Please Wait...

اخبار دستگاه های اجرایی

Please Wait...

پر بیننده ترین اخبار هفته

Please Wait...
نشریه الکترونیکی قدیری، پیش بینی هوا، نرخ دلار، قیمت خودرو

به نقل از خبرگزاری ایرنا

ساختار قامتی بیش از ۲ هزار زن روستایی خراسان شمالی سنجش شد

17 بهمن 1398 کد خبر: 13984114262

بجنورد- ایرنا- رییس گروه امور بانوان اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی از سنجش ساختار قامت ۲ هزار و ۵۵۲ زن روستایی این استان خبر داد و گفت: این میزان نسبت به سال گذشته بیش از دو و نیم برابر رشد داشته است.
 ساختار قامتی بیش از ۲ هزار زن روستایی خراسان شمالی سنجش شد

بجنورد- ایرنا- رییس گروه امور بانوان اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی از سنجش ساختار قامت ۲ هزار و ۵۵۲ زن روستایی این استان خبر داد و گفت: این میزان نسبت به سال گذشته بیش از دو و نیم برابر رشد داشته است.

فرانک سرائی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تعداد از زنان و دختران در ۶۳ روستای هفت شهرستان استان به جز شیروان مورد پایش قرار گرفتند.

وی با اشاره به سنجش ۹۷۷ زن روستایی در سال گذشته، خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته امسال این طرح باید در ۳۰ روستا با رشد ۳۰ درصدی نسبت به سال گذشته اجرا می شد که با تلاش های صورت گرفته رشد دو و نیم برابری داشت.

سرایی با بیان اینکه وضعیت جسمانی و ساختار اسکلتی هر فرد متاثر از عادات حرکتی، زندگی فردی و شغلی بوده و آگاهی از آن یک ضرورت جدی است، اظهار داشت: امروز،  زنان و دختران در تشکیل خانواده با عوارض مختلفی روبه‌رو می‌شوند و طرح ملی سنجش ساختار قامتی زمینه استاندارد شدن قامت دختران را فراهم می‌کند.

وی گفت: این افراد در معرض آسیب یا آسیب دیده در بازه های مختلف زمانی میزان پیشرفت اصلاح حرکتی تا رفع کامل ناهنجاری مورد سنجش قرار گرفتند.

سرایی با بیان اینکه درصد قابل توجهی از افراد جامعه بویژه دختران و زنان روستایی به نوعی دچار انحرافات در قامت خود هستند، افزود: افتادگی شانه، گودی کمر و بسیاری از مشکلات ساختاری نیاز به توجه جدی دارد.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از تجهیزات غیراستاندارد و کم تحرکی و کار سخت به مرور زمان، انحرافاتی در زوایای مفصلی و استخوان‌ها ایجاد می‌کند و مشکلاتی را برای افراد به وجود می‌آورد.

سرایی گفت: در اجرای این طرح ۲۰ عارضه اصلی مشکلات ساختار قامتی زنان روستایی از قبیل پای پرانتزی، گردن کج، سربه جلو، پشت گرد، صاف و تاب دار و غیره توسط کارشناسان مورد پایش قرار گرفت.

وی اظهار داشت: بعد از پایش افراد دارای مشکل برنامه ریزی لازم صورت گرفته تا با هماهنگی چند روستا که دارای خانه ورزش روستایی هستند و نیز شبکه بهداشت و آموزش و پرورش کلاس های اصلاح حرکاتی برای این زنان گذاشته شود.

رییس گروه امور بانوان اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی گفت: اصلاح ساختار قامتی زنان در گروه سنی ۱۴ تا ۵۰ سال بویژه در سنین نوجوانی و جوانی با انجام حرکات اصلاحی قابل انجام است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه دختران و زنان روستایی با توجه به شیوه زندگی و کار سخت در منزل و مزرعه دچار ناهنجاری و دردهای عضلانی می شوند که در این طرح سعی شده اطلاعات لازم برای اصلاح سبک زندگی و ساختار قامتی آنها به درستی ارایه شود تا عارضه های اسکلتی کمتر و به مرور از بین برود.

سرایی اجرای این طرح را در تشویق زنان روستایی به ورزش و انجام درست و آموزش روش صحیح حرکات بسیار تاثیرگذار خواند.

وی هدف از اجرای این طرح را آموزش و افزایش آگاهی بانوان نسبت به وضعیت قامتی و اصلاح عادت های حرکتی  و شناسایی و پیشگیری از این گونه ناهنجاری های قامتی و اسکلتی دختران و زنان روستایی دانست و یادآور شد: شناسایی و بررسی ساختار قامتی بانوان روستایی استان از سال گذشته با هدف افزایش آگاهی بانوان نسبت به وضعیت قامتی و اصلاح عادت‌های حرکتی در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به ارائه آموزش های لازم از سوی متخصص حرکات اصلاحی به کارشناسان ورزش استان، خاطرنشان کرد: افزایش سلامت و تندرستی این اقشار با ورزش و اصلاح ناهنجاری‌های اسکلتی از دیگر اهداف اجرای طرح است.

وی با اشاره به انجام تست های بدنی و مقایسه آن با نرم های استاندارد در اجرای این طرح، اظهار داشت: در این راستا ناهنجاری های مربوطه شناسایی و ضمن بررسی علل ایجاد آن در حرکات و فعالیت های روزمره زنان و دختران به منظور اصلاح آن تمرینات اصلاحی مربوطه به آنها ارائه می شود.  

طرح سنجش قامت و آموزش زنان و دختران روستایی بر اساس مصوبه هیات دولت در قالب طرح ملی ارتقای تندرستی و نشاط زنان و دختران روستایی از سال ۸۶ در کشور اجرایی شده است.

براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ حدود ۴۹ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی زن هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

در ادامه بخوانید

Please Wait...

نظر شما در مورد این مطلب

robotchecker
ثبت نظر

نظرات سایر کاربرین