نشریه الکترونیکقدیری

امتیاز این صفحه

پیشخوان نشریات و خبرگزاری های ایران
0.00 (0.0%) 0 votes

آیا این صفحه مفید بود؟

00

امروز در خبرگزاری های داخلی

Please Wait...

اخبار امروز بانکها

Please Wait...

اخبار دستگاه های اجرایی

Please Wait...

پر بیننده ترین اخبار هفته

Please Wait...
نشریه الکترونیکی قدیری، پیش بینی هوا، نرخ دلار، قیمت خودرو

به نقل از وزارت راه و شهرسازی

تصویب طرح جامع ایرانشهر

18 بهمن 1398 کد خبر: 13984115419

در هفدهمین جلسه شورایعالی شهرسازی و معماری جامع شهر مورد قرار گرفت و بر تکمیل سیل‌بند و کانالیزه‌کردن مسیل" گران" و رودخانه " کاروان‌در" تاکید شد.
تصویب<a target='_blank' href='# طرح'></a> جامع <a target='_blank' href='#ایرانشهر'></a>
در هفدهمین جلسه شورایعالی شهرسازی و معماری مقرر شد
جامع

در هفدهمین جلسه شورایعالی شهرسازی و معماری جامع شهر مورد قرار گرفت و بر تکمیل سیل‌بند و کانالیزه‌کردن مسیل" گران" و رودخانه " کاروان‌در" تاکید شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، هفدهمین جلسه شورایعالی شهرسازی و معماری، روز دوشنبه ۱۴ بهمن‌ماه در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

در این جلسه که ریاست آن را محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی برعهده داشت، جامع و منطقه نمونه گردشگری "باباحیدر" مورد بحث و بررسی حاضران قرار گرفت.

احمد نیکخواه، مدیرکل دبیرخانه شورایعالی شهرسازی و معماری گفت: جامع در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت و شورایعالی شهرسازی و معماری این جامع را برای افق ۱۴۱۰ با جمعیت ۱۶۳ هزار نفر کرد.

وی افزود: یکی از ملاحظات مهمی که در خصوص این وجود داشت، در مورد روستای "چاه‌جمال در شمال شهر بود. با توجه به اتصال کالبدی و یکپارچگی این روستا با محدوده شهری با پیشنهاد شورای برنامه‌ریزی استان سیستان و بلوچستان موافقت شد و روستای چاه‌جمال به‌محدوده شهری الحاق می‌شود و مراحل تقسیماتی این موضوع و موضوعات مربوط‌ به حوزه سیاسی وزارت کشور از طریق دبیرخانه شورا پیگیری و فرآیند الحاق این روستا و موضوعات مربوط به تقسیمات کشوری آن، تکمیل می شود.

نیکخواه، موضوع مهم دیگر درباره جامع را مدیریت سیلاب و آب‌های سطحی این شهر خواند و با اشاره به سیل اخیر در استان‌های جنوب و جنوب‌شرق کشور، عنوان کرد: مسیل‌ها و آبراهه‌های متعددی در شرق و جنوب، وجود دارد که بعضا حریم و بسترهای وسیعی دارند و به دلیل نوع اقلیم و جنس خاک منطقه در هنگام بارندگی‌، حجم وسیعی از آب وارد این مسیل‌ها می‌شود. لذا مدیریت سیلاب و آب‌های سطحی شهر در جامع مورد تاکید قرار گرفت و بر تکمیل سیل‌بند شرقی شهر و کانالیزه کردن، مسیل" گران" و رودخانه " کاروان‌در" تاکید شد. ضمن این‌که برخی از روستاهای جنوب با حرایم مسیل‌ها و رودخانه‌های موجود در آن حوزه تداخل دارند و بر اساس مصوبه امروز شورایعالی شهرسازی و معماری قرار شد که کمیته‌ای با محوریت اداره‌کل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان و نهادهای ذی‌مدخل، اجرایی‌شدن برنامه‌های مدیریت سیلاب را پیگیری کنند تا ضمن حفظ حرائم رودخانه‌ها و مسیل‌های منطقه، برای رفع تداخلات احتمالی شهری چاره‌جویی کند. این کمیته وظیفه دارد تحقق پیشنهادات این را به منظور عملیاتی‌شدن پیگیری کند.

مدیرکل دبیرخانه شورایعالی شهرسازی و معماری، گفت: دستور دوم هفدهمین جلسه شورایعالی شهرسازی و معماری مربوط به منطقه نمونه گردشگری "باباحیدر" در محور شهرکرد-کوهرنگ بود. این محور یکی از محورهای گردشگری منطقه است که مبدا آن شهرکرد و مقصد نیز شهر کوهرنگ است. با توجه به این‌که استان چهارمحال و بختیاری یکی از قطب‌های گردشگری کشور است ، افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در این استان  اهمیت دارد و مناطق نمونه گردشگری بهترین بستر را برای تحقق ایده گردشگری عمومی دارد، این بررسی و شد. در مصوبه شورا بر عمومی بودن کلیه مستحدثات منطقه و عدم امکان تفکیک، واگذاری یا استفاده اختصاصی از آن تاکید شد.

 وی با اشاره به این‌که یکی از ویژگی‌های مناطق نمونه گردشگری در کشور، بارگذاری‌های خیلی کم و زیر ۱۰ درصد است، افزود: در منطقه نمونه گردشگری "باباحیدر" نیز درسطحی حدود ۲۷ هکتار است پنج تا شش درصد مساحت آن بارگذاری خواهد شد و بقیه مساحت آن، بدون احداث بنا  به فضاهای باز، سبز و طبیعی که با ذات منطقه نمونه گردشگری هماهنگ باشد تخصیص پیدا می‌کند.

نیکخواه، خاطرنشان کرد: در این جلسه همچنین مقرر شد، ملاحظات منابع آبی مربوط به منطقه، مدنظر قرار گیرد و تاکید شد، ساخت تاسیسات حداقلی در منطقه، صرفا در حد منابع آب قابل  تخصیص از سوی وزارت نیرو خواهد بود و از آن فراتر نمی رود؛ همچنین با توجه به اینکه منطقه در بالادست سد در حال ساخت "باباحیدر" قرار دارد، تاکید شد که الزامات زیست‌محیطی که اداره‌کل محیط‌زیست استان، وضع کرده است و همچنین بهره‌برداری و احداث تاسیسات تصفیه و جمع‌آوری فاضلاب، قبل از بهره‌برداری از سایر تاسیسات مورد توجه قرار گیرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

در ادامه بخوانید

Please Wait...

نظر شما در مورد این مطلب

robotchecker
ثبت نظر

نظرات سایر کاربرین